Sarka Fm, Prague Basin, Czech Republic (Ordovician of Czech Republic)

Where: Czech Republic (50.0° N, 14.0° E: paleocoordinates 56.2° S, 87.0° E)

• basin-level geographic resolution

When: Sarka Formation, Sarka (466.0 - 466.0 Ma)

• formation-level stratigraphic resolution

Environment/lithology: offshore; lithified, black, gray shale

• Blackish gray shhale

Primary reference: V. Havlicek and J. Vanek. 1966. The biostratigraphy of the Ordovician of Bohemia. Sbornik Geologickych Ved, Paleontologie 8:7-69 [A. Miller/P. Novack-Gottshall/P. Wagner]more details

Purpose of describing collection: biostratigraphic analysis

PaleoDB collection 3857: authorized by Arnold Miller, entered by Phil Novack-Gottshall on 11.08.1999, edited by Pete Wagner and Loic Villier

Creative Commons license: CC BY (attribution)

Taxonomic list

unclassified
  -
Trilobita
 Corynexochida - Styginidae
Protostygina sp. Prantl and Pribyl 1949 trilobite
 Corynexochida - Illaenidae
 Agnostida - Metagnostidae
Corrugatagnostus sp. Kobayashi 1939 trilobite
Geragnostella sp. Kobayashi 1939 trilobite
Geragnostus sp. Howell 1935 trilobite
 Agnostida - Agnostidae
Leiagnostus sp. Jaekel 1909 trilobite
 Agnostida - Sphaeragnostidae
Sphaeragnostus sp. Cooper and Kindle 1936 trilobite
 Phacopida - Encrinuridae
Plasiaspis sp. Prantl and Pribyl 1949 trilobite
 Phacopida - Dalmanitidae
Ormathops sp. Delo 1935 trilobite
 Phacopida - Homalonotidae
Colpocoryphe sp. Novak and Perner 1918 trilobite
 Phacopida - Calymenidae
Prionocheilus sp. Rouault 1847 trilobite
 Phacopida - Bathycheilidae
Bathycheilus sp. Holub 1908 trilobite
 Phacopida - Pliomeridae
Pliomerops sp. Raymond 1905 trilobite
Placoparia sp. Hawle and Corda 1847 trilobite
 Phacopida - Cheiruridae
Areia sp. Barrande 1868 trilobite
Osekaspis sp. Prantl and Pribyl 1947 trilobite
 Asaphida - Asaphidae
Nerudaspis sp. Pribyl and Vanek 1965 trilobite
Nobiliasaphus sp. Pribyl and Vanek 1965 trilobite
Bohemopyge sp. Pribyl 1951 trilobite
 Asaphida - Hungaiidae
Hungioides sp. Kobayashi 1936 trilobite
 Asaphida - Bohemillidae
Bohemilla sp. Barrande 1872 trilobite
 Asaphida - Dionididae
Dionide sp. Barrande 1847 trilobite
Trinucleoides sp. Raymond 1917 trilobite
 Asaphida - Cyclopygidae
Degamella sp. Marek 1961 trilobite
Symphysops sp. Raymond 1925 trilobite
Cyclopyge sp. Hawle and Corda 1847 trilobite
Ellipsotaphrus sp. Whittard 1952 trilobite
Microparia sp. Hawle and Corda 1847 trilobite
Novakella sp. Whittard 1961 trilobite
 Asaphida - Trinucleidae
Stapeleyella sp. Whittard 1955 trilobite
 Asaphida - Nileidae
Symphysurus sp. Goldfuss 1843 trilobite
Kodymaspis sp. Prantl and Pribyl 1950 trilobite
 Lichida - Lichidae
Uralichas sp. Delgado 1892 trilobite
 Lichida - Odontopleuridae
Selenopeltis sp. Hawle and Corda 1847 trilobite
 Harpetida - Harpetidae
Eoharpes sp. Raymond 1905 trilobite
Malacostraca
 Phyllocarida - Caryocarididae
Caryocaris sp. Salter 1863
Ostracoda
 Beyrichiacea - Tetradellidae
Tallinnella sp. Opik 1937 ostracod
 Palaeocopida -
Xiphosura
 Xiphosurida -
Hyolitha
 Orthothecida - Orthothecidae
Bactrotheca sp. Novak 1891
 Orthothecida -
Orthotheca sp. Novak 1886
 Hyolithida - Hyolithidae
Hyolithes sp. d'Eichwald 1840
originally entered as "Hyolithes" sp."
Rhynchonellata
 Orthida - Euorthisinidae
 Orthida - Ranorthidae
Lingulata
 Lingulida - Obolidae
Lingulella sp. Salter 1866
Palaeoglossa sp. Cockerell 1911
Obolus sp. Eichwald 1829
 Lingulida - Paterulidae
Paterula sp. Barrande 1879
Machaeridia
 Turrilepadomorpha - Plumulitidae
Plumulites sp. Barrande 1872
Rostroconchia
 Ribeirioida - Technophoridae
Ribeiria sp. Sharpe 1853
Bivalvia
 Modiomorphida - Modiomorphidae
Redonia sp. Rouault 1851 clam
 Cardioni - Babinkidae
Babinka sp. Barrande 1881 clam
 Nuculida - Cardiolariidae
Deceptrix sp. Fuchs 1919 clam
Praenucula sp. Pfab 1934 nut clam
 Protobranchia -
Myoplusia sp. Neumayr 1884 clam
Patelliconus
  - Patelliconidae
Patelliconus sp. Horný 1961
Gastropoda
  -
Gastropoda indet. Cuvier 1797 snail
 Trochonematoidea - Trochonematidae
Trochonema sp. Salter 1859 snail
 Euomphalina - Helicotomidae
Helicotoma sp. Salter 1859 snail
 Euomphalina - Lesueurillidae
Lesueurilla sp. Koken 1898 snail
 Euomphalina - Ophiletidae
Ophileta sp. Vanuxem 1842 snail
 Bellerophontida - Sinuitidae
Sinuites sp., "Gamadiscus sp." = Cyrtodiscus
Sinuites sp. Koken 1896 snail
"Gamadiscus sp." = Cyrtodiscus Perner 1903 snail
originally entered as "Gamadiscus sp."
 Bellerophontida - Tropidodiscidae
Tropidodiscus sp. Meek and Worthen 1866 snail
 Murchisoniina - Gosseletinidae
Mourlonia sp. de Koninck 1883 snail
Tentaculita
 Cornulitida - Cornulitidae
Conchicolites sp. Nicholson 1872
Tergomya
 Cyrtonellida - Cyrtolitidae
Cyrtonellopsis sp. Yochelson 1958
Sinuitopsis sp. Perner 1903
 Archinacellida - Archinacellidae
Archinacella sp. Ulrich and Scofield 1897
 Tryblidiida - Tryblidiidae
Pentalina sp. Horný 1961
 Kiringellida - Hypseloconidae
Pygmaeoconus sp. Horný 1961
originally entered as "Pygmaeconus sp."
 Hypseloconida -
? Hypseloconus sp. Berkey 1898
originally entered as "Hypseloconus? sp."
Cephalopoda
 Orthocerida -
Tretoceras sp. Salter 1958
 Orthocerida - Baltoceratidae
"Eobactrites sp." = Bactroceras
"Eobactrites sp." = Bactroceras Holm 1898
 Orthocerida - Orthoceratidae
Orthoceras sp. Breynius 1832
originally entered as "Orthoceras" sp."
 Ellesmerocerida - Bathmoceratidae
Bathmoceras sp. Barrande 1865
 Endocerida - Endoceratidae
Endoceras sp. Hall 1847
Palaeacmaea
  -
Palaeacmaea indet. Hall and Whitfield 1872
originally entered as "Palaeacmaea sp."
Pteraspidomorphi
 Pteraspidiformes - Pteraspididae
Pteraspis sp. jawless fish
originally entered as "Pateraspis sp."
Graptolithina
 Diplograptoidea - Diplograptidae
Expansograptus sp. Bouček and Přibyl 1953 diplograptoid
 Graptoloida -
Pseudoclimacograptus sp., "Nicholsonograptus sp." = Azygograptus
"Nicholsonograptus sp." = Azygograptus Nicholson and Lapworth 1875 graptoloid
 Bireclinata -
Climacograptus sp. Hall 1865 climacograptid
 Dendroidea -
? Ptilograptus sp. graptolite
originally entered as "Ptilograptus? sp."
Dendrograptus sp. graptolite
Callograptus sp. graptolite
 Dendroidea - Dendrograptidae
? Dictyonema sp. Hall 1851 graptolite
originally entered as "Dictyonema? sp."
Somasteroidea
  -
Archegonaster sp. Jaekel 1923
Stenuroidea
 Proturina - Eophiuridae
Palaeura sp. Jaekel 1903
Stylophora
 Cornuta - Cothurnocystidae
 Cornuta - Hanusiidae
 Mitrata - Kirkocystidae
"Anatifopsis sp." = Anatifopsis, "Guichenocarpos sp." = Anatifopsis, Balanocystites sp.
"Anatifopsis sp." = Anatifopsis Barrande 1872
"Guichenocarpos sp." = Anatifopsis Barrande 1872
 Mitrata -
Diploporita
  -
Archegocystis sp.
originally entered as "Archegocystites sp."
 Glyptosphaeritidacea - Gomphocystitidae
Pyrocystites sp. Barrande 1887
Scyphozoa
  -
 Conulariida - Conulariidae
Flectoconularia sp. Waterhouse 1979 jellyfish
originally entered as "Plectoconularia sp."
 Panreclinata - Dichograptidae
Didymograptus sp. McCoy 1851